Monday, April 20, 2009

Tuglase marginaali mõtestamine

On Tuglas siis mõelnud ja kirja pannud: "Ega see meeldi, et teised on enestele niisama lähedal, nagu olen mina enesele. Nemad on egoistid, mina aga - midagi hoopis muud! Liiatigi on neid teisi nii palju, mina aga olen erand - üksainuke."

Selle marginaali puhul kõnetas mind selles peituv iroonia ning ka tõde. Igat inimest on maailmas üks koopia, tõsi küll, kõik on erilised, aga just nii, nagu Tuglas on kirjutanud, mõtleb väga suur osa neist. Eriline on just tema ning kõik teised ongi vaid "teised". Selles väljendub marginaali pilavus väikese inimese suunas, kes elab omas mullis nimega: "Mina ja minu maailm" ning kõik sellest väljaspoole jääv on palju tähtsusetum. Tõeliselt eriline, maailma muutev inimene ei pea kunagi enesele kinnitama enda erilisust, selleks on ometigi teised. Naljakal kombel, tõdedes avalikult teise ainulaadsesust leidub inimestes siiski see osa, mis ka sellisel hetkel võiks mõelda: "Aga mina olen siiski erilisem." ja mida see marginaal nii mahlakalt väljendabki.

1 comment:

Kaspar said...

Hei Magnus. Ei leidnud muud Sinu kontakti ja goworkabit lehel ei saa küsida küsimusi. Äkki saad meili saata info@profitelgid.ee ja saadan küsimused emailiga:)